Новини
13 август 2024
ЕвроФинанс реализира успешно най-голямата емисия ценни книжа...
ЕвроФинанс пласира 5-годишни облигации на ELG на...
прочетете повече15 юли 2024
Инвестиционна възможност: Облигации от ELG на BEAM
Като мениджър на новата емисия обезпечени облигации...
прочетете повече19 юни 2024
Börse Frankfurt вече и на вашето мобилно...
EFOCS ви дава все повече възможности за...
прочетете повече10 юни 2024
ДЕН ЗА АКЦИИ – 12 ЮНИ 2024...
Уважаеми клиенти, Имаме удоволствието да Ви съобщим,...
прочетете повече09 октомври 2023
Мобилното приложение за App Store и уеб...
Сега може да търгувате акции и ETF-и...
прочетете повече05 юни 2023
Как да се справим с инфлацията през...
Прочетете цялата статия в MoitePari.bg
прочетете повечеСъобщения
Какво ни казва DOW JONES, съпоставен с БВП на САЩ
11 декември 2017
Какво очаква индексите и акциите в дългосрочен план?
Направихме един интересен анализ, като съпоставихме Dow Jones и БВП на САЩ.
Индексите са вид показател за състоянието на икономиката на една страна. Когато икономиката е в добро състояние и се развива, хората предпочитат да инвестират в по-рискови активи като акции, отколкото в сигурни „убежища“ като златото. Това повишава и цените на индексите – следователно може да гледаме на тях като реални показатели за икономиката на страната и възможностите на населението. От друга гледна точка, най-ясният пример за икономическа отчетност е БВП. По неговия ръст се правят основните икономически статистики и заключения за икономиката в дадена страна.
Какво обаче ни показва едно интересно съотношение между Dow Jones и БВП на САЩ
Логично е, когато съпоставим индекса с БВП, стойностите да се движат около единица. Това показва, че ръстът на БВП се отчита и от индексите, естествено с минимални отклонения. От графиката, която виждаме, може да заключим, че това е точно така, като средно имаме движение между 0.85 и 1.10. По време на кризата от 2008г. имаме силен спад до 0.5, когато разбира се имаше срив както на БВП, така и на индексите. Съотношениe от 0.5 означава, че Dow Jones e двойно по-ниско спрямо БВП. Следователно, индексът е „подценен“. Сега, обаче, имаме коренно различна картина. Същото това съотношение е на 1.3 – нива, които са достигани за последно през 1960г., след което следва много рязък и продължителен спад. Това ни показва, че в капиталовите пазари е инвестиран повече капитал, отколкото икономиката реално може да „произведе“. Най-логичното обяснение за тази разлика е еуфоричният оптимизъм, който от своя страна води до увеличаване на дълга, т.е търгуването с пари, които реално хората не притежават, а взимат назаем. Погледнат от тази гледна точка, този „надценен“ пазар е силно неизгоден за покупка и е предвестник на това, че ни очаква доста сериозен спад в скоро време.
Сега въпросът е, дали алчността ще продължи да води пазара, и инвеститорите, игнорирайки тези сигнали, ще продължат да купуват, надувайки поредния балон, или ще се отдръпнат, поставяйки основите на нов „мечи“ тренд.
Традиционно в историята финансовите кризи се случват през около 10 години, като последната беше през 2008г.
Валентин Лазаров
декември 2017г.